در ماه پنجم بارداری حرکات جنین زیاد می شود. جنین در این ماه خواب و فعالیت مشخصی دارد و ممکن است گاهی اوقات شما را با سکسه هایش غافلگیر کند. شما می توانید به طور کاملا واضح حرکات و تکان های جنین خود را احساس می کنید. بهتر می باشد در این دوران کار های سخت انجام ندهید و اجسام سنگین بلند نکنید و سعی کنید کارهای سخت را به شریک زندگی خود بسپارید و از آن کمک بخواهید.
این ماه شامل هفته هجدهم، هفته نوزدهم، بیستم، بیست و یکم می باشد.

 

هفته هجدهم و تغییرات مادر و جنین در این هفته

در این ماه رحم شما بزرگ شده و رشد میکند و موجب می شود که تعادل در بدن شما تغییر کند و همین امر موجب می شود که شما نتوانید تعادل خود را حفظ کنید. در این هفته شما هنگام دراز کشیدن احساس سرگیجه می کنید و سرگیجه به این سبب است که رحم به آئورت و رگ های اصلی فشار می آورد. در بارداری بدلیل تغییر غلظت قند خون و بالا و پایین میزان قند خون ممکن است موجب احساس سرگیجه و ضعف گردد.
در هفته 18 شکم رشد زیادی خواهد کرد و افزایش وزن توصیه شده در این هفته 1 کیلو میباشد. بهتر است که افزایش یا کاهش وزن شدید نداشته باشید زیرا موجب بروز مشکلات خواهد شد.
جنین در هفته 18 به 14.2 سانتی متر می رسد و تقریبا می توانیم بگوییم به اندازه یک سیب زمینی بزرگ می باشد وزن جنین نیز حدود 190گرم می رسد.
حرکاتی که از جنین حس میکنید به دلیل چپ و راست کردن دست و پاهایش است و شما با گذشت زمان بیشتر وبیشتر این حرکات را حس میکنید. گوش های جنین در مرحله نهایی خود می باشند و بخش های بیرونی گوش او مشخص هستند.
بی خوابی نیز یکی از ویژگی های این هفته است و طبیعی است اما اگر این بی خوابی افزایش و برطرف نشد ممکن است خطر آفرین باشد.

خواندن
بهترین روش های آموزش ریاضی به کودکان

 

هفته نوزدهم بارداری

حرکت جنین در این هفته کاملا قابل توجه است وحرکات بیشتر شبیه به ضربه و لرزش و گاز است اما به مرور این حرکات قوی تر می شود. این پدیده حرکت های قابل توجه جنین برای برخی از خانم ها زودتر اتفاق می افتد.
افزایش وزن در این هفته نرخ افزایشی خواهد داشت و حدودا بین 3.5تا 6 کیلو می باشد. احتمالا شکم شما در این هفته درد شدیدی را احساس کند این درد به دلیل درد رباط طبیعی است که ماهیچه های رحم به خاطرفشار جنین به بدن فشار می آورد. خستگی و تنگی نفس دراین هفته به این دلیل است که جریان خون شما خون را به بدن و بند ناف جنین می رساند. عرق کردن نیز در این دوران به دلیل افزایش دمای بدن می باشد.

 

هفته بیستم بارداری

در این هفته بارداری شما به زور کامل نشان داده می شود. افزایش وزن در این هفته نرخ کاهشی خواهد داشت و حدودا 4.5 کیلو می باشد. عضلات جنین در این هفته قدرتمند شده است این موجب می شود که شما حرکات جنین را به آسانی حس کنید. جنین می تواند موسیقی ها و صداهای خارج از رحم را بشنود. موهای جنین در این ماه شروع به رشد می کند. ترک های پوستی دراین هفته نمایان خواهند شد.
که این ترک های پوستی نشانه کشش یا همان استریا است که کاملا طبیعی است سعی کنید از آنها متنفر نباشید. درد ران و درد پا نیز از ویژگی های این هفته است که بزرگ شدن شکم موجب کشش رباط و کشاله ران شده و موجب درد در این ناحیه میشود.

خواندن
نکات اصلی خرید لباس نوزاد

 

هفته بیست و یکم بارداری

در این هفته اتفاق عجیب و جدیدی می افتد و آن این است که جنین با آغاز سه ماه دوم در رحم ادرار می کند و آن را می نوشد و سپس دوباره ادرار می کند. وزن جنین در این هفته حدودا 360 گرم است.
در این هفته شیر و ماست خوب است که مصرف کیند اما از مصرف بستنی و پنیر احتیاط کنید. ورزش کردن در این هفته به احتمال زیاد موجب تعریق بدن شما می شود و بدن شما آب زیادی از دست می دهد بنابریان برای جبران آب از دست رفته آب کافی بنوشید. جنین در این هفته به مقدار کافی بزرگ شده و موجب ترک های پوستی میشود بنابراین برای جلوگیری از این ترک ها پوست خود را مرطوب نگه دارید.

مقالات بیشتر:

 

منبع: بلاگ نی نی بابا

به این پست امتیاز دهید!
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]