در ماه سوم بارداری در شما و جنین تان تغییراتی پدیدار میشود. همچنین در این ماه شما باید نکاتی را رعایت فرمایید. در این ماه حالت تهوع شدید و خستگی و کسلی که در ماه های قبل تجربه کردید کاهش می یابد. در این ماه شما یک واقعه لذت بخش را تجربه خواهید کرد که آن شنیدن صدای قلب جنین تان میباشد. شما باید در این ماه از برخی مشکلات مانند مشکلات ژنتیکی جنین مانند سندرم دان اطمینان یابید که آزمایش های غربالگری که شامل آزمایش خون و سونوگرافی میباشد انجام دهید تا به مشکلات جنین خود پی ببرید. مناسب ترین حالت خوابیدن در این ماه خوابیدن به پهلوی چپ میباشد. ماه سوم بارداری شامل هفته نهم، هفته دهم و هفته یازدهم می باشد.

 

تغییرات مادر در ماه سوم بارداری

امکان دارد در این ماه یبوست شما شدتش بیشتر شود پس آب کافی بنوشید. حجم خون مادر همچنان در این ماه در حال افزایش است. امکان اینکه شما دچار نفخ و باد معده شوید وجود دارد. به دلیل اینکه فرزند پسر در دوران جنینی ماده ای ترشح میکند که موجب میشود مادر اشتهایش افزایش یابد و بیشتر بخورد. رحم شما در اوایل ماه سوم در حال رشد است تا جنین در آن جای گیرد. شکم شما در این ماه بزرگ تر میشود و دارای یک منحنی اضافی میشود. همچنین وزن تان 2 الی چند کیلو افزایش می یابد.

 

تغییرات جنین در ماه سوم

1. استخوان های جنین در حال ساخت ساختار محکم تری هستند شروع به سخت شدن میکنند. اسکلتی که برای راه رفتن و دویدن نیاز است د راین ماه تشکیل میشود.
2. رشد چشم های کودک پیشرفت کرده و بزرگ و باز میشود. اما پلک در این ماه کامل نمیشود و یک جسم غشایی می باشد.
3. سرجنین شروع به رشد میکند و به بلوغ بیشتری میرسد اما هنوز روی سرش خم است. سر جنین در این ماه بزرگترین قسمت بدن است و حدودا نصف سایز بدن می باشد.
4. سلول های مغزی جنین به سرعت عجله دارند برای رشد کردن.
5. جنین هنوز در این ماه در شکم مادر خود حرکت میکند.
6. در این ماه جنین عملکرد قلب، کلیه ها، دستگاه تناسلی ، چشم ها، رشته های عصبی و صدای خودرا میخواهد بیش از پیش افزایش دهد.

خواندن
کدام دارو ها برای کودکان خطرناک هستند؟

بیشتر: کالسکه های نوزاد شرکت دلیجان

 

تغذیه مادران درماه سوم

1. می بایست ویتامین b6 مصرف کنید. ویتامین b6 کمک زیادی به کاهش حالت تهوع میکند و می توانند از این حالات در بدن مادر جلوگیری کند. این ویتامین را میتوان در تخم مرغ، مرکبات، سبزیجات برگ سبزو… یافت.
2. خوردن میوه امری مهم در این ماه می باشد. میوه ای که مادران مصرف میکنند می بایستی تازه باشد زیرا میوه های کمپوت شده و کنسرو شده دارای مواد نگه دارنده میباشند و همچنین میوه های انباره ویتامین خودرا از
دست میدهند. میوه ها شامل آب، فیبر و آنتی اکسیدان و قند طبیعی می باشند و برخی میوه های که موجب افزایش وزن میشوند برای خانم های باردار مفید است.
3. برای تامین نیاز پزوتئین بدن خود می توانید گوشت مصرف کنید و اگر شما قبل از بارداری گوشت مصرف می کرده اید در حین بارداری باید بیش از پیش مصرف کنید. اما باید از اصول پخت گوشت ، رعایت بهداشت اطمینان یابید. گوشت مرغ، ماهی، گوسفند منبع پروتئین می باشند.

 

مراقبت های لازم در ماه سوم

1. هرگز اجسام سنگین را حمل نکنید.
2. به آهستگی از پله ها بالا بروید و بعد از چند دقیقه بالا رفتن ازپله به خودتان استراحت بدهید و چن دقیقه ای را استراحت کنید. با سرعت بالا رفتن از پله ها ممکن است موجب خونریزی شود.
3. در هنگام نشستن امکان دارد به بدن شما فشار بیاید و برای جلوگیری از این موضوع میتوانید یک صندلی یا زیر پایی در زیر پای خود قرار دهید تا برای تان مشکلی پیش نیاید.

خواندن
نکاتی برای انتخاب بهترین اسباب بازی های کودکان

نکات بیشتر:
_ در این ماه امکان سقط جنین وجود دارد. که اگر جنین در این ماه سقط شود به این نوع سقط سقط زود هنگام می گویند. سقط جنین دلالیل فروانی دارد مانند بیماری ها، دیابت کنترل نشده، سن مادر، دهانه رحم شل، دارو
جفت معیوب، اختلال کروموزومی، سبک زندگی نا سالم که ابتدا باید از این عوامل که موجب سقط جنین میشود جلوگیری کرد.

 

در صورتی که تمایل به تهیه لوازم سیسمونی برای نوزاد خود را دارید، می توانید از طریق این لینک به فروشگاه سیسمونی نی نی بابا مراجعه فرمایید.

منبع: بلاگ نی نی بابا

به این پست امتیاز دهید!
[تعداد: 1    میانگین: 5/5]