1. عفونت و زخم های دهانی:
یک پستانک را شما هر چقدر هم که مراقب باشید و آن را تمیز نگه دارید باز هم محلی است که میکروب ها و انگل ها بتوانند در آن تجمع کنند و نوزاد را دچار عفونت ها، زخم های دهانی و آلرژِی نمایند.
2. اختلال و تاخیر درحرف زدن:
یکی دیگر از عوارض پستانک این است که باعث می شود حرف زدن کودک دچار تاخیر شود. پستانک موجب اختلال در حرف نوزاد شما خواهد شد پس هنگامی که نوزاد شما بیقراری و گریه کرد به جای آنکه از پستانک و شیشه شیر گرم استفاده کنید از روش دیگری برای آرام کردن نوزاد خود استفاده کنید.
همچنین پستانک موجب خواهد شد که ساختمان فک و دندان های نوزاد شما تغییر کند و باعث جلو آمدن زبان می شود و همین امر موجب می شود که کلمات توسط نوزاد اشتباه تلفظ شود و در بلع کودک اختلال ایجاد شود.
3. عوارض پستانک و تاثیر آن بر فک کودک:
استفاده از پستانک بر دهان و دندان های نوزاد تاثیر می گذارد و باعث عوارضی مانند جلوزدگی فک، تغییر حالت دندان ها ، تنگی قوس فک بالا می شود. اختلال و ایجاد مشکل در رویش دندان های کودک نیز یکی دیگر از عوارض استفاده از پستانک می باشد.
در صورت استفاده و مکیدن بیش از اندازه پستانک در دندان های جلو و فک پایین نوزاد حالت بازشدگی ایجاد خواهد شد و اگر زبان در این فضا آورده شود حالت بازشدگی بیشتر خواهد شد. در کودکان به دلیل این که هنوز عضلات فکی آنها تکامل نیافته است احتمال دارد که میکدن پستانک موجب نامرتب شدن دندان های نوزاد شود.
اگر مدت میکدن پستانک پس از سه سالگی همچنان تدوام یابد سبب نا مرتب شدن دندان ها در بزرگسالی می شود اما اگر عادت میکدن پستانک تا 3 سالگی ترک شود مشکلات و اختلالات ایجاد شده در فک با رشد آن از بین  می رود. استفاده از ارتودنسی پستانک نیز توصیه نمی شود زیرا مانع بی نظم شدن دندان های کودک می شود.
4. عفونت گوش میانی:
میکدن پستانک باعث انتقال باکتری ها از مجرای بینی خواهد شد و همین امر موجب عفونت گوش میانی در کودکان می شود.
ابتلا به عفونت گوش میانی اتفاقی خطرناک و تهدید کننده می باشد به خصوص از تولد تا 6 ماهگی که خطر ابتلا به سندرم مرگ ناگهانی در این زمان زیاد است.

خواندن
خطرناک ترین آسیب های امواج موبایل برای کودکان چیست؟

 

نکات مهم استفاده از پستانک

1. اگر کودک شما تمایل و علاقه به پستانک ندارد نیازی نیس که به آن پستانک بدهید.
2. برای خرید پستانک سراغ پستانک هایی بروید که سوراخ تهویه هوا بر آن دارد.
3. نیازی نیس که پستانک را با هر نوع شیرین کننده ای مانند قند ، عسل و … شیرین کنید.
4. سعی کنید پستانک را هر روز جوشانده و قبل از استفاده از آن، آن را با آب و صابون بشویید.
5. هرگز پستانک را با زنجیر دور گردن نوزاد خود نیندازید زیرا امکان دارد که باعث خفگی شود.
6. برای انتخاب پستانک سراغ پستانک هایی بروید که ارتودنتیک نام دارد و دارای فرم خاصی است زیرا تداخل کمتری با سیستم دندانی دارد.
7.هنگام شب پستانک را به آرامی از دهان کودک بیرون بکشید.
8. هرگز از پستانک های خراب استفاده نکنید و در صورت مشاهده خرابی آن را تعویض کنید.
9. اصلا تا یک ماهگی نوزاد به او پستانک ندهید و هنگام گرسنگی او به او شیر بدهید.
10. هنگامی که پستانک در دهان کودک باشد او بیان احساسات را یاد نخواهد گرفت زیرا کودک قادر نیست که اعمال و حرکات اطرافیان را تقلید کند.

محصولات بیشتر نی نی بابا:

کالسکه های شرکت دلیجان در ایران

 

 

منبع: بلاگ نی نی بابا

به این پست امتیاز دهید!
[تعداد:    میانگین: /5]