در این ماه عضلات بدن جنین در حال قدرتمند شدن هستند. ابروها و بینی نیز در حال تکمیل می باشند. در اواخر این ماه فعالیت اعصاب جنین آغاز میشود. جنین در این ماه همچنان به رشد خود ادامه میدهد و در حال تغییر و تحول می باشد. رشد جنین در این ماه نسبت به ماه های قبل نرخ افزایشی دارد. جنین در این ماه تکامل می یابد و به طور پی در پی در حال ضربه زدن و چرخش می باشد. این ضربه ها به گونه ای می باشد که مادر میتواند تعداد این ضربه ها و مدت زمانشان را بفهمد و آن هارا بشمارد.

 

تغییرات مادر در ماه ششم بارداری

تغییرات جسمانی مادر: در این ماه پاها و مچ پاهای شما متورم می شود. و ترشحات سینه که مشاهده می کنید نشان دهنده آماده شدن برای تغذیه با شیر مادر است. شکم شما نیز برای فراهم کردن فضا برای جنین بزرگ تر می شود و ممکن است نشانه های کشیدگی روی پوستتان مشاهده کنید. البته این کشدگی ها برای همه ی خانمهای باردار اتفاق نمی افتد و بیش از نیمی از خانم ها دچار این عارضه می شوند. پوست شما در این دوره دچار آکنه هایی شده که به دلایل هورمونی می باشد و بعد از بارداری از بین خواهد رفت.
امکان بروز بواسیر نیز در این ماه وجود دارد و با زور زدن در مرحله دوم زایمان بواسیر تشدید می شود. معمولا بعد از ایمان بواسیر از بین می رود. لکه هایی قرمز در این دوره بر روی شکم، سینه ها و پهلوها مشاهده می شود که هیچ راه درمان و جلوگیری برای این لکه ها وجود ندارد. این لکه ها امکان دارد مدتی بعد از بارداری از بین برود و همچنین امکان از بین نرفتن این لکه ها وجود دارد.
خطوط کششی نیز در قسمت داخلی ران ها و بازوها و در شکم مشاهده می شوند.

خواندن
تاریخچه گهواره و کالسکه بچه

 

تغذیه مادر در ماه ششم بارداری

در اوایل این ماه پزشکان حدود 450 کالری در روز را پیشنهاد میکنند. در این ماه مواد غذایی مانند کراکر گندمی ، سیب ، ماست کم چرب ، پنیر یا آجیل مصرف کنید.
شما برای بدست آوردن پروتئین ، کربوهیدرات ، چربی و ویتامین مواد غذایی مختلفی را مصرف کند که 5 گروه حبوبات، سبزیجات ، میوه ، لبنیات را بهتر می باشد که مصرف کنید.
سعی کنید سه وعده غذایی بامقدار کم انتخاب کنید و از گرسنگی های شدید جلوگیری کنید زیرا منجر به ویار خواهد شد.
مصرف آب کافی دراین ماه را فراموش نکنید که تقریبا می بایست بین 8 تا 12 لیوان اب و مایعات مصرف کنید.

 

تغیییرات جنین در ماه ششم بارداری

چشم های فرزند در این ماه کاملا تشکیل شده اند اما هنوز رنگی ندارند. برخی معتقدند که جنین در این ماه قادر به دیدن خواب می باشد. جنین در این ماه در حال تکمیل ریه هایش می باشد تا بتواند خارج از رحم زندگی کند. چربی های قهوه ای برای تنظیم دما بدن جنین در زمان تولد در حال افزایش می باشند.
گوش ها و چشم در این ماه در جای خود قرار می گیرند . جنین برای جا شدن در داخل رحم خودش را خم میکند. جنین می تواند شما را بشنود. سعی کنید با کودک خود حرف بزنید و از موسیقی های آرامش بخش استفاده کنید.
صورت فرزندتان به طور کامل با موژه و ابرو شکل گرفته است.

 

مراقبت های ماه ششم بارداری

چشم های شما در این ماه به نور حساس میباشد و می بایست از عینک دودی استفاده کنید. خونریزی های بواسیر اگر زمانش طولانی شود بسیار خطرناک خواهد بود و در صورت تدوام بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

خواندن
مهمترین نکات ماه دوم بارداری

 

مقالات بیشتر:

منبع: بلاگ نی نی بابا

به این پست امتیاز دهید!
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]