شروع یادگیری زبان مادری کودکان از ماه ششم پس از تولد آغاز می گردد و پس از این زمان کودکان با هر کلمه ای که به زبانشان می آورند سبب خوشحالی بی حد والدین خود می شوند. امروزه بیشتر خانواده ها از همان دوران مهد کودک، کودکانشان را در دوره های زبان ثبت نام می کنند و این موضوع برایشان اهمیت زیادی دارد.

تمام انسان ها به صورت ذاتی یک زبان‌شناس طبیعی به دنیا آمده‌‌ و در زمان نوزادی، کلیه ۶۰۰ صامت و ۲۰۰ مصوت ساختاری زبان‌‌های جهانی را شناسایی می کنند. در نخستین سال، مغز ما شروع به یاد گرفتن صداهایی می نماید که اغلب شنیده می شوند. در آغاز، نوزادان با زبان مادریشان، پچ‌پچ می کنند. اما لهجه‌‌ گریه کردن نوزادان هم تقلیدی از گفتگوهایی میباشد که قبلاً در رحم مادر آن ها را شنیده اند.

برخی کار‌شناسان معتقد هستند که هرچه زبان دوم در سنین کمتری به بچه آموزش داده بشود احتمال این‌ که کودک در سالیان بعد از آن در یادگیری این زبان موفق‌تر باشد, بیشتر خواهد بود. تحقیقات نشان داده بچه‌هایی که زبان دوم فرا می‌گیرند, هوش اجتماعی بالاتری دارا هستند.

 

فواید فراگیری زبان دوم

فراگیری زبان‌های دوم و سوم علاوه بر این که به شخص در رابطه بهتر کمک خواهد کرد, به موفقیت شخص در برنامه‌های مدرسه و مهارت‌های حل مسئله نیز کمک مینماید. این اشخاص درک بهتری از فرهنگ خویش و نیز فرهنگ و تمدن زبانی که در آن مسلط شده‌اند , دارا‌هستند. همچنین این اشخاص در رقابت‌های شغلی برای کسب مشاغل خوب تر و ارتباط‌های بین‌المللی موفق‌تر می باشند .

 

اثرات منفی زبان دوم در کودکان

اثرات منفی دو زبانه بودن در سازگاری عاطفی و اجتماعی کودک هم افزایش مییابد. به جهت بیان نادرست مطالب , این دسته خردسالان مورد تمسخر قرار خواهند گرفت و پیامد این وضع احساس خشم و افسردگی درین کودک ها میباشد.

خواندن
بهترین روش های آموزش ریاضی به کودکان

امروزه با وجود نظریه‌ها و فرضیه‌هایی که در رابطه اثرگذاری آموزش زبان دوم به کودکان تا دوران بلوغ مطرح میشود , هیچوقت نباید فکر کنیم که در سنین بالاتر امکان یاد گرفتن نیست. به این جهت میباشد که بعضی متخصص ها به جای به کار گیری از اصطلاح «دوران بحرانی یادگیری زبان» از آن تحت عنوان «دوران حساس یادگیری زبان» یاد میکنند . آن ها میگویند که فراگرفتن در تمامی سنین مقدور میباشد و در دوران قبل از بلوغ که دورانی حساسی برای یادگیری است , قابلیت یادگیری ارتقاء پیدا میکند.

نظر شما بهترین زمان آموزش زبان دوم به کودکان چه موقع است؟

منبع: بلاگ نی نی بابا

به این پست امتیاز دهید!
[تعداد: 1    میانگین: 5/5]